Mégsem tartóztatja le Auschwitzban Netanjahut Donald Tusk
A lengyelek biztosítanák a szabad belépést és távozást az izraeli miniszterelnöknek.
Egy szűk többséggel elfogadott rendelkezés szerint „Izrael a zsidók történelmi hazája, ezért kizárólagos joguk van a területén történő önrendelkezésre”. Az arab képviselők a demokrácia végéről beszélnek.
Egy szűk többséggel megnyert parlamenti szavazást követően nemzetállammá nyilvánította magát Izrael – írja a BBC. A több pontján is vitatott törvény „zsidó nemzetállamként” írja le az országot, nemzeti érdeknek nevezve a zsidók letelepedésének elősegítését. A törvénykezés azt is tartalmazza, az ország „egységesen” Jeruzsálemet tartja fővárosának.
A Knesszetben ülő arab képviselők elítélték a törvényt, Benjamin Netanjahu miniszterelnök azonban „meghatározó pillanatként” értékelte annak elfogadását. Az elfogadott szabályozás kimondja, „Izrael a zsidók történelmi hazája, ezért kizárólagos joguk van a területén történő önrendelkezésre”.
A javaslat elfogadása előtti vita több mint nyolc órán át tartott. Végül 62 képviselő szavazta meg azt 55 ellenében.
A most elfogadott törvény azonban csak egy enyhített verzió: az izraeli elnök és főügyész több rendelkezést is kihúzott belőle, többek között a kizárólagos zsidó közösségek létrehozásáról szólót. Izraelben az arabok a népesség 20 százalékát teszik ki – a törvények szerint egyenlő jogokkal bírnak, ők azonban már régóta úgy érzik, másodrendű állampolgárokként kezelik őket, rosszabb oktatást, egészségügyi ellátást és lakhatási feltételeket biztosítanak nekik.
Ahmed Tibi arab képviselő egyenesen a „demokrácia halálának” nevezte a rendelkezést, egy arab NGO pedig rasszista politika folytatásával vádolta meg a kormányt. Netanjahu a bírálatokra múlt héten azzal reagált: „továbbra is biztosítani fogjuk az állampolgári jogokat az izraeli demokráciában, de a többségnek is vannak jogai, és a többség fog dönteni”.